رونمایی آنلاین گوگل از طومارهای باستانی دریای مرده

گوگل در حال همکاری با مرکز دستاوردهای اسرائیل IAA است تا طومارهای دریای مرده Dead Sea Scrolls را به صورت دیجیتالی در آورده و آنها را به صورت آنلاین قابل دسترس نماید.

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از Computer World، مجموعه ای از اسناد که مشتمل بر 30000 قطعه از این طومارها می باشد که قدمت آن به حدود 2000 سال پیش بر می گردد.

کار بزرگ و ماجراجویانه ی گوگل اینست که این اسناد طومار دریای مرده را که بسیار شکننده هستند و برخی از آن ها از پوستهای خشک شده حیوانات که به طول 30 فوت هستند را قابل دسترس جهانیان سازد.

بسیاری از متخصصان طومارهای زیر خاکی و گران قدر دریای مرده را به عنوان مهمترین و بر جسته ترین یافته های باستان شناسی قرن بیستم در نظر می گیرند.

این طومارها حاصل اکتشافاتی است که در سالهای 1940و 1950 پیرامون غارهای حوالی منطقه دریای مرده Dead Sea صورت گرفت. این اسناد از دو منظر مذهبی و تاریخی جایگاه ویژه ای را دارند.

مرکز IAA برای دیجیتالی نمودن این اسناد از فناوری تصویر سازی که توسط مؤسسه Mega Vision آمریکا توسعه یافته است، استفاده می کند.

فناوری تصویر سازی از طول موج های مختل و نور اینفرارد استفاده می کند تا علاوه بر تصویر برداری از این طومارهای شکننده به حفظ آنها نیز کمک نماید.

این طومارها در بردارنده رونوشت هایی از انجیل عبری که بین قرن دوم قبل از میلاد مسیح و اولین قرن پس از میلاد نوشته شده است، می باشد.

به گفته دانشمندان مذهبی این طومارها بر جسته ترین اطلاعات تاریخی پیرامون دوران دین یهودیت و ظهور مسیحیت را در خود دارا می باشند.

/ 0 نظر / 12 بازدید